zvoniaca krajina

Autor: Monika Haluškova | 22.3.2016 o 15:01 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  48x

izraelčania ako ich nepozname.Sú to ľudia,ktorí sa moderným svetom nezaostávaju,ale idú s dobou.Majú aj majmodernejsí výstrelok techniky,ako su mobilné telefóny, a  nosia ich všade, tak ako my všetci.Je  ich každedennou súčasťou.

Prednosťou židovskeho náboženstva je,že medzi veriacim a Bohom nie je prostredník, kňaz. možno práve preto sa za dobrých židov považujú ultraortodoxní, liberálni a neveriaci. Jedni chodia v čiernych kabátoch  a klobúkoch aj v najväčších horúčavách, ostatní vystačia s civilným olečením. SúŽidia, pre ktorých je viera nad všetkým - nepracuju, iba študujú Tóru a Talmud. Malá časť populáciemá zdroj príjmu poštovú schránku. Píšu na adresy inštitúcií, fondov, nadácií, univerzít , spolkov i celkom neznámych ľudí po celom svete.  Opisuju osudy chorých ľudí, manželiek, nadaných synov čí škaredých dcér a príbehvypointuju žiadosťou o príspevok na lekára, učiteľa, knihy, svadbu a pod. . No darí sa im.

Napriek rôznym rozdielom maju Izraelčania soločný znak. Stal sa ním mobilný telefón.Popri iných prívlastkoch  by dnes pokojne obstál aj obraz židovskeho štátu ako zvoniaca krajina.Prenikavé, monotónne, tiché i spevavé vyzvaňanie sa ozýva všade. V autobusoch, na uliciach , v obchodoch, či kaviarňach.

Telefóny maju vo vrecku, taške, či len tak za opaskom rabíny, úradníci, študenti , vojaci, deti, muži i ženy. Na asi 5,5 milióna obyvateľom pripada cca 2 milióna mobilných telefónov . Služby v sieti GSM poskytujú dve spoločnosti. Telefóny maju vojaci,aby sa mohli rýchlo ozvať najbližším, keby sa niečo stalo. Mobil sa stal i súčasťou školských tašiek, lebo rodičia chcú zastihnúť svoje deti v každej situácií. Telefóny pri sebe majú i rodičia, abysa ich deti nebáli, ked nie sú s nimi.

V krajine, kde vo vzduchu stále visí ozbrojený konflikt, nie je mobilný telefón iba obyčajná pomôcka  a ani frajerina.

Pri múre nárekov /západnej stene druhého jeruzalemskeho chrámu/ sa zvonenie neozýva, nič neruší modlidby. Boh sa na techniku nespolieha, so svojími ľudmi sa zhovara bez sprostredkovania.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Británia sa rozhodla, hranice aj pre Slovákov chce zatvoriť už v marci

Theresa Mayová chystá obmedzenie voľného pohybu oznámiť v rovnaký deň, kedy oficiálne spustí rokovania o brexite.

DOLNÝ ZEMPLÍN KORZÁR

Smer na východe už oslavuje MDŽ. Zabáva vtipmi o svokrách

Nikto nespomínal ističe, ceny elektriny, ani dôchodky.


Už ste čítali?