Holandsko - kráľovstvo umenia žiť

Autor: Monika Haluškova | 24.3.2016 o 6:38 | Karma článku: 7,69 | Prečítané:  213x

Koreňmi úspechu krajiny menšej ako Slovensko sú vysoká výkonosť ekonomiky , húževnatosť ľudí, umenie viesť dialóg a hodnotový systém, ktorý nad všetko ostatné stavia slobodu  

Holandsko sa medzi 209 štátmi sveta radi rozlohou až na 134.miesto. V rebríčku podľa počtu obyvateľov je na 54.mieste.  A hoci je jednou z priemyselne najvyspelejších krajín sveta, najvyššie umiestnenie vo svetových rebríčkoch - hneď za gigantmi - USA a Francúzsko - mu patrí vo vývoze agroproduktov. Je to aj vďaka mimoriadne kvalitnej poľnohospodárskej pôde, ktorú Holanďania dokázali uchmatnúť moru.

Holandsko je krajina tulipánov? kontroluje 60 % svetového trhu rezaných kvetov. Stalo sa známym produkciou znamenitých syrov - EIDAM a GOUDA. Turisti tu obdivujú výrobu drevákov, veterné mlyny, všadeprítomné bicykle. No až keď sa za sebou začnú radiť názvy  priemyselných finančných gigantov ako ROYAL DUTCH/SHELL, UNILEVER, PHILIPS, ING GROUP, HEINEKEN... začne si človek uvedomovať potenciál ekonomiky tohto moderného kráľovstva.

Konštitučná monarchia s parlamentným systémom a pevne zakotvenými pravidlami demokracie, trhového hospodárstva a otvorenej spoločnosti je krajinou dlhodobej prosperity.Kľúčom k nej je umná politika malých štátov - otvorenosť voči svetu.

V politike zamestnanosti sa zdá náskok Holandska pred ďalšími štátmi ešte výraznejší. Kým miera nezamestnanosti v členských štátoch EÚ sa pohybuje  na úrovni cca 11%, v Holandsku je nezamestnanosť cca 3%.Holandsko patrí medzi 4 krajiny sveta, ktoré spĺňajú kritéria OSN o financovaní zdravotných a sociálnych programov.

OBCHODNÝ TALENT SA DEDÍ

Jedinečná rpíležitosť umožnila Holanďanom vybudovať z ich krajiny vstupnú bránu do západnej Európy. Správne miesto je vždy príležitosťou stať sa obchodnou veľmocou.

Holanďania ju naplno využili v 17.storočí a stali sa aj koloniálnou mocnosťou. Ich obchodné lode brázdili svetové moria spolu s potrugalskými a britskými plavidlami. Ako prvá z holandských kolónií sa v roku 1948 osamostatnila Indonézia, v roku 1975  ju nasledoval juhoamerický Surinam. V správe Holandska zostalo 5 ostrovov karibskej oblasti nazývaných Holandské Antily, ktoré sú dnes najmä miestom exkluzívnych dovoleniek.

Aj po strate kolónií sa však z Holandska dlhodobo viac vyváža , ako doň dováža. Vďaka tomu zahraničnoobchodná bilancia krajiny vykazuje už niekoľko rokov vysoké aktivum.Zdrojom súčasnej prosperity sú okrem iného aj vzájomné ložiská zemného plynu a severných provinciách krajiny a šelfoch Severného mora , ktoré robia z  Holandska najväčšieho producenta zemného plynu v západnej Európe.

Morský prístav v Rotterdame je už viac ako 40 rokov najväčším na svete a predstavuje centrálny distribučný bod pre starý kontinent. Podobne amsterdamské letisko Schiphol , cez ktoré sa ročne preplaví skoro 20 mil. cestujúcich a k tomu 9000 letov nákladných lietadiel patrí k najväčším vzdušným prístavom kontinentu.

Už v roku 1948 stáli Holandsko , Belgicko a Luxembursko  pri zrode colnej únie nazvanej BENELUX. Priestor troch susedných krajín sa s predstihom niekoľkých desaťročí pred vznikom skutočného celoeurópskeho jednotného trhu stal miestom voľného pohybu pracovných síl, kapitálu a služieb.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?