EUTANÁZIA - PRÁVO ZOMRIEŤ!

Autor: Monika Haluškova | 24.3.2016 o 8:33 | Karma článku: 3,64 | Prečítané:  346x

Zdravý životný štýl, doktori a lieky sa nám zvyčajne snažia zlepšiť a predĺžiť život. Kde je hranica umelého predlžovania? Pravdepodobne najnaliehavejšou etnickou a lekárskou dilemou je či človek má právo zomrieť.  

Eutanázia, alebo milosrdné zabitie - znamená úmyselné usmrtenie pacienta, ktorý je nevyliečiteľne chorý a/alebo v chronickej bolesti. Tieto dni „samovražda za asistencie lekára“ nahradila pojem „eutanázia“, keď smrteľne chorí pacienti stále asertívnejšie vyjadrujú svoje priania o eutanáziu.

I keď nové technológie a moderné lieky umožňujú lekárom „hrdinsky“ predlžovať život, ako napr. kóma, bezvedomie, umelé udržovanie dýchania a krvného obehu prístrojmi, umelá výživa, hydratácia a podávanie liekov, viac ľudí kladie otázku, či to je správne. Mnohí sa zároveň pýtajú prečo by mali vôbec trpieť ľudia so smrteľnými ochoreniami ako Huntingtonova choroba, Alzheimerova choroba alebo konečná fáza AIDS.

I keď nové technológie a moderné lieky umožňujú lekárom „hrdinsky“ predlžovať život, ako napr. kóma, bezvedomie, umelé udržovanie dýchania a krvného obehu prístrojmi, umelá výživa, hydratácia a podávanie liekov, viac ľudí kladie otázku, či to je správne. Mnohí sa zároveň pýtajú prečo by mali vôbec trpieť ľudia so smrteľnými ochoreniami ako Huntingtonova choroba, Alzheimerova choroba alebo konečná fáza AIDS.

Eutanázia: etické a morálne dilemy

Eutanázia ide proti Hippokratovej prísahe. Vzniká tu etický problém samotného lekára, keďže lekár má mravnú aj právnu povinnosť zachovať život. Zástancovia eutanázie tvrdia, že vykonávať eutanáziu by pre lekára nebola povinnosť. Robil by ju len ten, kto by chcel.  
Odporcovia eutanázie poukazujú na niekoľko dôvodov prečo zakázať eutanáziu:
  - presná diagnóza -  stanovenie presnej diagnózy môže byť ťažké, pretože aj lekári robia chyby a veľa pacientov sa uzdraví aj keď to je nepravdepodobné.
  - ovplyvnené myslenie -  uvažovanie pacientov, ktorí chcú eutanáziu môže byť ovplyvnené depresiou, ktorá spôsobuje samovražedné myšlienky. Je treba liečiť depresiu a pacient získa vôľu žiť.
    Nedostatočná liečba bolesti často spôsobuje, že pacienti túžia po smrti. Veľa ľudí kritizuje zdravotnícke zariadenia, že nedokážu poskytnúť adekvátnu liečbu bolesti. Kritici tvrdia, že v týchto prípadoch, keď sa zmierni bolesť, pacienti chcú aj naďalej žiť.
  - nátlak príbuzných - jeden z najväčších problémov je risk, že „právo na smrť“ by sa mohlo stať „zodpovednosťou zomrieť“. Ľudia môžu vidieť chudobné a zraniteľné osoby, najmä starších, ako príťaž a vyvíjajú nátlak na „splnenie si ich povinnosti“ zomrieť.
    - obmedzenie nákladov -  eutanázia sa môže stať spôsobom ako obmedziť náklady na zdravotnú starostlivosť.
    Eutanázia sa môže stať nedobrovoľnou.
    Eutanázia je odmietnutie významu a hodnoty ľudského života.

   Celkovo možno povedať, že odporcovia eutanázie sa domnievajú, že eutanázia devalvuje ľudský život a nerieši hlbšie problémy v spoločnosti. Zástancovia eutanázie poukazujú na niekoľko dôvodov:
    Neznesiteľná bolesť - Človek má právo na dôstojnú smrť bez utrpenia
                                     - Ľudia by nemali byť nútení zostať na žive. Právo na život nie je povinnosť žiť
                                     - Právo na eutanáziu je v súlade s demokratickými princípmi.
    .
    .Slovenské trestné právo chráni život aj vtedy, keď človek nie je schopný ďalšieho života. Tým pádom je trestné aj urýchlenie smrti, a to aj vtedy ak by sama nastala v blízkej budúcnosti. Hovorí to aj Ústava Slovenskej republiky: „nikto nesmie byť pozbavený života“. Čiže lekár, ktorý pomôže smrteľne chorému pacientovi eutanáziou je podľa našich zákonov vrah
                                      
    
    pasívna eutanázia   - v  praxi funguje určitá forma pasívnej eutanázie, keď pacient odmietne liečbu. Má na to zo zákona právo. Pacient neužíva lieky, ktoré by predlžovali jeho život. Veľa krát berie len lieky, ktoré mu tlmia jeho bolesti a tým sa smrti nechá voľný priebeh.  „Ani prosbami sa nedám prinútiť na podanie smrtiaceho lieku, ani sám nikdy na to nedám podnet. Nijakej žene nepodám prostriedok na vyhnanie plodu“

  Hippokratova prísaha   
.
Eutanázia je úmyselné ukončenie ľudského života za účelom skrátenia obrovského fyzického utrpenia pacienta. Z právneho hľadiska je eutanázia trestná. Eutanázia je závažný trestný čin, za ktorý môže byť uložený  trest odňatia slobody. Cirkev tvrdí, že eutanázia je akt vraždy, ktorý musí byť vždy zakázaný. Je morálne neakceptovateľná.

Zároveň nepovolenie eutanázie je nedemokratické a porušuje základné práva jednotlivca, nespravodlivo diskriminuje niektorých ľudí, je v rozpore s populárnym názorom. Naviac je ekonomicky nevýhodná a nehumánna.
Debata okolo eutanázie je fundamentálne o povahe a zmysle ľudského života. My ako spoločnosť musím urobiť rozhodnutie. Staneme sa viac a viac individualistickou spoločnosťou, zameranú na seba, alebo spoločnosťou, ktorá rešpektuje a cení si Boží dar nám.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?