vysokoškolský titul a práca - top manažment

Autor: Monika Haluškova | 5.4.2016 o 20:05 | Karma článku: 1,04 | Prečítané:  227x

Veľa študentov navštevuje vysoké školy kvôli titulu a nie kvôli vedomostiam. Argumenty, s ktorými sa mladí ľudia ženú za titulom sú rôzne, od zabezpečenia väčších šancí na trhu práce

Veľakrát školské osnovy zahŕňajú kvantá literatúry, ktoré ostanú v hlave len do absolvovania skúšky. Možno aj preto žiadna zo Slovenských vysokých škôl sa neobjavuje medzi najlepšími svetovými univerzitami. Práca sa veľakrát dá nájsť aj bez titulu, no moderné zmýšľanie je, že človek s titulom vyzerá dôležitejšie, kvalifikovanejšie a vzdelanejšie. Škoda, že len vyzerá…

Moderné zmýšľanie bokom. Poďme sa pozrieť, či titul naozaj pomáha k získaniu práce. Zabezpečí mi vysokoškolský titul kvalitnú prácu v top manažmente? Stojí mi 5 rokov života a driny za vysokoškolský titul?

Najnovšie štúdie ukázali, že držitelia PhD titulu z vyššej (bohatej) triedy majú 2 až 3 krát vyššiu šancu dostať pozíciu v top manažmente, ako ich rovnako kvalifikovaní kolegovia zo strednej alebo robotníckej triedy. Je to jasný dôkaz, že realita je „nerovná a nespravabsolvent práca titulodlivá“. Nech akokoľvek tvrdo pracujú talentovaní študenti z robotníckych pomerov na prekonaní sociálnych bariér v ich ceste ku kariére, a dokonca dosiahnu aj najvyšší akademický titul PhD doktorátu, ich šanca dosiahnuť kariéru v top manažmente zostáva o 70-90% nižšia ako ich kolegov, ktorí sa narodili do bohatých rodín.

Ako zvýšiť svoje šance na kariéru v top manažmente?

 Ak máte záujem o kariérny postup vo veľkých firmách a korporáciách s cieľom dosiahnuť pozíciu v top manažmente Vaše šance sa zvyšujú ak máte:
 1. bakalársky stupeň z vysoko uznávanej školy, magisterský titul z biznis administrácie z prominentného programu, alebo diplom z práva z vedúcej inštitúcie.
2. Dobrá kvalifikácia a príslušnosť k vyššej triede zvyšuje pravdepodobnosť postupu na top manažment pozície v korporatívnom manažmente.
3. Vyštudovanie práva a zázemie vyššej triedy majú najväčší dopad na úspešný posun do formálnych a neformálnych medzi-korporátnych sietí.

Posledný bod je obzvlášť dôležitý. Potrebujete sa prebojovať do formálnych a neformálnych kruhov, lebo realita je taká, že väčšina kvalitných pozícii sa dá získať len po známosti. Vysokoškolské vzdelanie na Slovensku je podľa viacerých ľudí fraška. Ľudia študujú len pre diplom a potom poberajú podporu v nezamestnanosti, lebo si nevedia nájsť kvalitnú prácu.


Na základe uvedených štúdií a faktov vieme usúdiť, že vysokoškolský titul z technického oboru je veľmi žiadaný. Finančne dobre ohodnotenú prácu si v technickom obore určite nájdete. Na druhej strane, aj keď máte najvyšší akademický titul PhD – doktorát, no nenarodili ste sa do bohatej rodiny, tak máte o 70-90% nižšiu šancu získať kvalitnú pracovnú pozíciu v top manažmente. 5 rokov života a driny Vám stojí za vysokoškolský titul ak máte záujem o kariéru v technickom obore. No ak máte záujem o top manažment a nie ste z vyššej triedy, tak tých 5 rokov by som odporúčal stráviť externým štúdiom práva a budovaním silných kontaktov, ktoré budete určite potrebovať.
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?