Spojené Arabské Emiráty - Krajina nového tisicročia

Autor: Monika Haluškova | 20.4.2016 o 8:00 | Karma článku: 1,43 | Prečítané:  344x

Pri tomto názve sa v predstavách  obyvateľa Európy vynorí piesok, púšť, zahalené tajomné postavy obyvateľov arabského sveta, nádherné pláže, moderné mrakodrapy a neuveriteľné bohatstvo, ukryté v zásobách ropy a zemného plynu.    

Spojené arabské emiráty sú rozložené na juhovýchode Arabského polostrova, ktorý obmývajú vody Perského a Ománskeho zálivu. SAE, alebo v angličtine UAE , ako sa im skrátené hovorí, tvorí sedem Emirátov: Abu Dhabi, Dubaj , Sharjah, Al Ain, Fudhejra, Khajman , Ras el Khaim.

 

Najväčším bohatstvom krajiny je ropa a zemný plyn, ktorých sa odhadujú na viac ako niekoľko sto rokov. Vďaka tomu je život miestneho obyvateľstva takmer bezstarostný a vysoko nadštandartný. Návštevníka odvšadiaľ vítajú osvetlené do neba sa vypínajúce hypermoderné budovy hotelov, administratívnych a obchodných centier. Mnohí návštevníci majú pocit, akoby prišli do USA, či Honkongu, Singapúru, Austrálie. Dokonca mnohé naše príslušníčky ženského pohlavia závidia pozornosť domácich manželov, ktorí síce podľa islamského vyznania môžu mať niekoľko manželiek v živote - naraz maximálne 4 - avšak sú povinní sa starať o svoje deti, a to aj v prípade rozvodu. A to ich majú dostatočne veľa.

Pri týchto vnemoch a pocitoch sa začínajú všetci návštevníci spytovať, kde je vlastne piesok , púšť a oázy, stará arabská kultúra, ktorá je taká opradená všakovakými povesťami a bájami. To všetko je však dávna minulosť. Tajomnú púšť je možné vidieť len na safari alebo rôznych výletoch.

Najväčším a najbohatším spomedzi Emirátov je Abu Dhabi, ktorý sa nachádza na ostrove rovnakého mena a od pevniny je oddelený len morským prieplavom. Abu Dhabi je opradené históriou, ktorú sa však turisti  návštevníci majú dozvedieť až na samotnom ostrove. Abu Dhabi ma cca 400 000 obyvateľov, a je to najzelenejšie mesto postavené na púšti,aké kedy v histórii tohto sveta mohol niekto postaviť. Veď len na obnovu zelene a kvetov, 22 parkov, 30 fontán, 7 km dlhej pešej zóny tohto mesta, sa vynakladá ročne cca 12 mld USD.

Abu Dhabi je veľmi obľúbeným strediskom pre obchodných cestujúcich, ale je veľmi dôležité pripomenúť, že oddych a dovolenka na pláži v tomto meste je určite jednou z najkrajších z pomedzi ostatných Emirátov a jednou z najkrajších na svete.

Obvyklým centrám záujmu cestujúcich je určite Dubaj , najväčšie mesto SAE. Dubaj spolu so svojimi predmestiami má cca 700 000 obyvateľov. Toto pomerne mladé mesto sa pýši najväčším hotelom sveta 355m vysokým - Djumeira Tower a množstvom atraktívnych miest.

je to jedno z najväčších obchodných centier sveta, ale láka ročne aj desiatky tisíc turistov vďaka bezcolnej a bezdaňovej zóne, ktorá umožňuje skutočne zaujímavé nákupy zlata, striebra, elektroniky, ale aj textilu a iného spotrebného tovaru. A pritom je tu možné skutočne si aj oddýchnuť! Všetky hotely, počnúc od 3 hviezdičiek, ak sa aj nenachádzajú na pláži, zabezpečujú bezplatný hotelový transfer k najbližšej pláži. Klimatizácia, rádio, TV, chladnička, fén na vlasy, všetko to nájdete na izbe., sú v bežnej výbave izby.

Historickým centrom SAE je Sharjah , Emirát a mesto rozložené bezprostredne v blízkosti Dubaja. Väčšina turistov toto mesto využíva na oddych po alebo pred nákupnou horúčkou v  Dubaji. Z rozhodnutia UNESCO bol Sharjah vyhlásený v roku 1998 za kultúrne centrum arabskej kultúry.

Nájdete tu príjemné prostredie, kultúrne pamiatky a príjemný hotelový štandard, kde je všetko potrebné vybavenie. Najviac sa platí za hotely z vlastnou plážou , ktorých je len veľmi málo. Ak však takýto hotel navštívite, nehľadiac na vybavenosť, ktorá zodpovedá európskemu štandardu, nájdete tu naozaj nádhernú pláž, ktorá sa ničím nedá zaplatiť.  Miestni obyvatelia , o ktorých kolujú v Európe rôzne názory, sú veľmi pohostinní, milí ,nevtieraví a inteligentní. Rovnako majú rešpekt pred iným náboženstvom, ako aj pred inou národnosťou. V mnohých prípadoch by nám mohli byť príkladom.

 

Článok napísaný z rozprávania známej, ktorá bola na dovolenke v Dubaji, a spravila si aj výlet po okolí. Podľa je mienky: "dovolenka na nezaplatenie".

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?