Estónsko - vypustené z čerenej klietky

Autor: Monika Haluškova | 10.5.2016 o 9:00 | Karma článku: 1,88 | Prečítané:  297x

Posledný vývoj v Estónsku donedávna nedobrovoľnej súčasti bývalého obrieho komunistického monolitu zvaného Sovietsky zväz, prekvapuje západoeurópskych ekonómov.. Počtom obyvateľov a rozlohou územia útle hospodárstvo zažíva rastOd vlády nezávislá centrálna banka i vládni národnohospodári v Estonsku netrávia čas nekonečnými debatami o tretej ceste reforiem, bližšia je im prax liberálnych zmien opierajúcich sa o stabilnú menu, zahraničné investície, bezbariérový zahraničný obchod a dohodu politických subjektov  a obyvateľstva.  Pri pohľade na mapu Európy si rozlohou so Slovenskom porovnateľné Estónsko, ktorého brehy obmýva zo severu Fínsky záliv, takmer ani nevšimnete. Cesta autom naprieč touto krajinou môže trvať asi pol dňa. Mimochodom, na cestách obstojnej kvality postavených sčasti ešte za druhej svetovej vojny stretnete takmer výlučne autá západnej provincie. Putovanie históriou Estónska, ktoré od 13. storočia zažívalo nadvládu hospodárskych i kultúrne silných národov, ako boli Dáni, Nemci, Poliaci, Švédi a Rusi, by však trvalo rozhodne dlhšie.
Ako jeden z najstarších národov Európy si zachovajúc etnickú homogenitu do moderných dejín priniesol bohatý balík kultúrnych vplyvov. po pohanských predkoch zdedili Estónci úctu k prírode. Kresťanstvo a evanjelium prinieslo vieru v Krista a univerzálny boží zákon. Luteránska cirkev, stojaca na princípoch Bibie a osobnom vzťahu k Bohu, nadobúdala pod vplyvom švédskej nadvlády dominantné postavenie už od 16. storočia. Do zamýšľania obyvateľstva priniesla zmysel pre zodpovednosť a racionalitu. Schopnosť odpúšťať barbarstvo okupantom rôznej národnosti dovoľuje Estóncom dívať sa v prvom rade do budúcnosti.

Východný Goliáš sa zrútil
Takzvaná prvá republika /1920 - 1940/, ktorej pilierom bola estónsko-ruská mierová zmluva z 2. februára 1920 podpísaná v Tartu, sa považuje za zlatý  vek moderného Estónska.  Ten však zrejme dráždil hospodársky chátrajúcu východnú veľmoc. Moskva napriek mierovej zmluve, sľubujúcej Estónsku "navždy"  nezávislosť, tajnou dohodou medzi Stalinom a Hitlerom slovo porušila. V  júni 1940 do Estónska vpochodovali sovietske vojská, aby ho spolu s Litvou a Lotyšskom anektovali.
Na tie časy moderná hospodárska a sociálna infraštruktúra bola zničená.  Ani polstoročie sovietskej prítomnosti a posielania tisícov odporcov do pracovných táborov však z mysle malého húževnatého národa skúsenosť s demokraciou nevymazalo.  Do vedomia Estónska sa o poznanie hlbšie vryli dve desaťročia prvej medzivojnovej republiky vyznávajúcej hodnoty demokracie ako päť desaťročí Moskvou diktovanej industrializácie. Napokon po rozpade Sovietskeho zväzu  Ruská federácia prostredníctvom prezidenta Borisa Jeľcina v auguste 1991 medzi prvými uznala nezávislosť Pobaltia.

Začínajú ich brať vážne
Ak sa chystáte do Estónska, straste predsudky. Na obavy, že váš mobilný telefón bude počas návštevy Estónska zbytočný, zabudnite, služby niekoľkých operátorov mobilnej siete GSM využívajú nielen podnikatelia. Metropola Tallinn s kompletne zachovaným historickým jadrom, ktoré zaradilo UNESCO do svetového kultúrneho dedičstva, vás privíta čistými ulicami. Móda v obliekaní domácich obyvateľov v ničom nepripomína stredovek ani éru sovietskej uniformy.
 Peniaze miniete v moderných obchodných domoch, dobre zásobených značkovým tovarom, kde vás personál obslúži vo fínčine, nemčine, angličtine. V útulných kaviarničkách a štýlových reštauráciách  si napríklad pri džeze pochutíte na talianskej pizze, viedenskom rezni a iných tradičných európskych jedlách, ktoré možno zapiť francúzskym vínom alebo holandským pivom. Výnimkou nie je ani židovská alebo čínska kuchyňa.

Charlie Chaplin u komunistov
Na hlavnom ťahu Via Baltica z Tallinna do lotyšskej metropoly Rigy pozdĺž západného pobrežia Estónska sa môžete zastaviť na 50-tisícovom meste Pärnu. Známe je plážami, ktoré počas najteplejších mesiacov roka hojne navštevujú nielen domáci, ale aj zahraničný návštevníci.  Veselú atmosféru mesta, v ktorého architektúre dominuje secesia, umocňujú časté kultúrne podujatia a festivaly. Jednou z posledných rarít je bývalá budova komunistickej strany. Mesto ju zrenovovalo  a umiestnilo do jej priestorov galériu umenia , divadla, centrum pre deti a kaviareň. A celé je to venované svetoznámej americkej legende grotesky Charlie Chaplinovi. Ako mnohé snahy o znovuoživenie Pärnu i Charlie Chaplin Centrum sa považuje za veľký úspech.

 

 

 


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?